Jak rozszerzać dietę małego roślinożercy?
W przypadku dzieci na diecie wegetariańskiej najkorzystniej jest podążać schematem tradycyjnego żywienia dzieci w 1. r.ż. z modyfikacją na wzór diety wegetariańskiej. Canadian Paediatric Society (Kanadyjskie Stowarzyszenie Pediatryczne) zaleca:
1. Zaczynamy od warzyw, owoców, produktów zbożowych.
2. Dalej podajemy ugotowane na twardo jajko.
3. Następnie zastępniki mięsa → nasiona roślin strączkowych (fasola, soczewica, soja, ciecierzyca).
Dodatkowo:
4. Należy zwiększyć ilość białka w diecie (rośliny strączkowe, jajka, jogurt naturalny, serek wiejski)
5. Zapotrzebowanie na żelazo u wegan i wegetarian jest większe o 1,8-krotność w stosunku do podstawowej normy dla wieku i płci, ze względu na niższą jego przyswajalność z produktów pochodzenia roślinnego, a w okresie intensywnego wzrostu może być niezbędna suplementacja.
A co z dietą wegańską?
Według stanowiska Academy of Nutri-tion and Dietetics (2009) dieta ta uznana została za bezpieczną na każdym etapie życia człowieka, łącznie z niemowlęctwem. Jednak należy pamiętać, że dieta wegańska niesie większe niż dieta wegeteriańska ryzyko niedoborów witaminy B12 , niezbędnej do prawidłowej pracy układu nerwowego. Niemowlęta na takiej diecie powinny więc bezwzględnie otrzymywać suplementację. Większe jest również ryzyko niedoborów witaminy B2, A i D oraz kwasu dokozaheksaenowego (DHA) i białka. Stąd zalecana jest opieka dietetyczna!