Białko wegańskie
( ilość produktów: 60 )Białka wegańskie - wybierz najlepsze odżywki białkowe i sięgaj po swoje cele
Białko wegańskie w proszku (ang. Vegan protein) to takie samo białko, jakie znajduje się powszechnie w produktach żywnościowych. Wegańska odżywka białkowa to skoncentrowane źródło białka (protein) w diecie pochodzenia roślinnego. Dostępne jest w postaci łatwostrawnego i gotowego do spożycia proszku. Odżywki białkowe zawierają najczęściej 50-90 gramów białka w 100 gramach produktu. Białko wegańskie to odżywka stworzona w 100% z wegańskich surowców, czyli nie zawierająca składników odzwierzęcych.
Kolagen dla wegan - Budulec KOLAGENU Vivo Life - waniliowo-cynamonowy (900 g / 25 porcji)
Kolagen dla wegan - Budulec KOLAGENU Vivo Life - czekoladowo-miętowy (950 g / 25 porcji)
Białko wegańskie Plantforce SYNERGY - waniliowe (800 g)
Vivo Life KOMPLEKS (WHOLE) Karmelowy biszkopt - białko wegańskie, witaminy i składniki mineralne (1 kg/25 porcji)
Vivo Life KOMPLEKS (WHOLE) Truskawkowy - białko roślinne, witaminy i składniki mineralne (1 kg/25 porcji)
Vivo Life ALL-IN-ONE (WHOLE) Waniliowy - białko roślinne, witaminy i składniki mineralne (1 kg/25 porcji)
PERFORM PRO Wanilia madagaskarska - Surowe Białko Wegańskie + BCAA (26 porcji / 936 g)
PERFORM Truskawkowo-waniliowe - Surowe Białko Wegańskie + BCAA (26 porcji / 988g)
PERFORM Wanilia madagaskarska - Surowe Białko Wegańskie + BCAA (26 porcji / 936 g)
PERFORM Bananowo-cynamonowy - Surowe Białko Wegańskie + BCAA (26 porcji / 988 g)
Vegan Protein Vivo Life bezsmakowe / natural (900 g / 30 porcji)
Vegan Protein Vivo Life wanilia / vanilla (900 g / 30 porcji)
Białko wegańskie RAW SPORT ELITE Repair + BCAA - Termin ważności: 31.12.2024 r. - Waniliowo-cynamonowy (1kg)
Białko wegańskie PREMIUM + Superfoods - Bezsmakowy (1 kg)
Białko wegańskie PREMIUM + Superfoods - Termin ważności: 31.12.2024 r. - Owocowy (1 kg)
Sunwarrior WARRIOR BLEND Jagodowy - Mieszanka Wojownika (750g)
Sunwarrior WARRIOR BLEND Jagodowy - Mieszanka Wojownika (375g)
Sunwarrior WARRIOR BLEND Bezsmakowy - Mieszanka Wojownika (375g)
Sunwarrior WARRIOR BLEND Mokka - Mieszanka Wojownika (375g)
Sunwarrior WARRIOR BLEND Mokka - Mieszanka Wojownika (750g)
Sunwarrior WARRIOR BLEND Czekoladowy - Mieszanka Wojownika (375g)
Sunwarrior WARRIOR BLEND Czekoladowy - Mieszanka Wojownika (750g)
Sunwarrior WARRIOR BLEND Waniliowy - Mieszanka Wojownika (375g)
Sunwarrior CLASSIC Protein - Bezsmakowy (750 g - białko ryżowe)
Sunwarrior CLASSIC Protein - Bezsmakowe białko ryżowe (375g)
Sunwarrior CLASSIC Protein - Czekoladowe białko ryżowe (750g)
Sunwarrior CLASSIC Protein - Waniliowy (750 g - białko ryżowe)
Wegańskie odżywki proteinowe - pytania i wątpliwości dotyczące produktów białkowych
Dla kogo jest wegańska odżywka białkowa?
Odżywką powinny zainteresować się osoby, które mają problem z uzupełnieniem białka wraz z dietą:
- osoby z wysokim zapotrzebowaniem kalorycznym,
- sportowcy różnych dyscyplin,
- osoby trenujące siłowo,
- osoby wykonujące treningi o charakterze siłowo-wytrzymałościowym,
- osoby na diecie wegańskiej,
- osoby niedożywione (np. podczas choroby lub po),
- każdy, kto napotyka trudność w prawidłowym zbilansowaniu diety,
- osoby, które nie mają czasu na przygotowywanie pełnowartościowych posiłków.
Czy każdy może spożywać odżywkę białkową?
Tak! Białko roślinne w proszku to takie samo białko, jak te w żywności. Każdy, bez względu na poziom aktywności fizycznej lub prowadzony styl życia, może spożywać taką odżywkę. Warto pamiętać o czytaniu składów odżywek białkowych, ponieważ mogą się mocno różnić w zależności od producenta.
Jaki skład mają wegańskie odżywki białkowe?
Większość opiera się na mieszance izolatu białka grochu, ryżu, konopii. Również coraz częściej spotyka się białko z komosy ryżowej. Popularne są również odżywki sojowe które niestety zawierają wysoką koncentrację izoflawonów sojowych. W związku z tym dużo klientów je unika w obawie o ich działanie estrogenowe.
Jakie białko roślinne lepiej wybrać?
Najlepiej wybrać produkty z mieszanką białkową, czyli połączenie conajmniej 2-3 białek. Są lepszym wyborem od pojedynczego białka ponieważ aminokwasy o wysokim stężeniu w jednym białku, uzupełniają aminokwasy o niższym stężeniem w drugim. Zachodzi tu zasada komplementarności, czyli wzajemne uzupełnianie się aminokwasów egzogennych. Tym samym w takiej wegańskiej odżywce białkowej znajdziemy lepiej zbalansowany komplet aminokwasów.
Białko sojowe - dobre źródło protein?
Niestety izolat białka sojowego raczej nie jest dobrym wyborem. Białko sojowe zawiera dużą ilość izoflawonów sojowych (fitoestrogenów). To korzystne związki, jednak w bardzo wysokich dawkach mogą zaburzać gospodarkę hormonalną. Zbyt duże spożycie może za bardzo ingerować w układ hormonalny, zwłaszcza mężczyzn, obniżając poziom testosteronu. U kobiet może prowadzić do dominacji estrogenowej lub/i nasilając PMS. Tofu czy napoje sojowe mają od kilkudziesięciu do kilkuset niższą koncentrację izoflawonów sojowych, stąd są rewelacyjnym produktem w diecie, zwłaszcza wegan i wegetarian. Jednakże izolat białka sojowego już niekoniecznie.
Czy wegańska odżywka białkowa zawiera laktozę?
Trawienie laktozy u osób z nietolerancją laktozy jest problematyczne, a dodatkowo obciążające dla przewodu pokarmowego, nerek, a także dla układu odpornościowego. Białko roślinne nie zawiera laktozy, ponieważ laktoza to cukier występujące w produktach mlecznych. Produkty roślinne nie zawierają laktozy, stąd w wegańskiej odżywce białkowej również jej nie ma.
Roślinne odżywki białkowe a trądzik
Białka mleka krowiego stanowią problem ze względu na ich właściwości trądzikotwórcze. Odżywki z serwatki (z mleka krowiego) mogą przyczyniać się do powstania trądziku i wyprysków skórnych. Wina leży w wysokiej zawartości hormonów jak IGF-1 (insulinopodobny czynnik wzrostu) oraz insulinogenne działanie białek mlecznych na organizm. Osobom cierpiącym na trądzik zaleca się usunięcie produktów z białkiem z serwatki. Na miejsce serwatki można do diety dodać odżywkę ze składem w 100% roślinnym.
Białko ryżowe dla alergików
Osoby z alergią na białka mleka krowiego lub osoby ograniczające produkty mleczne, osoby na diecie bez laktozy, a także na diecie bez glutenu śmiało mogą sięgnąć po wegańskie odżywki białkowe jako zastępnik i źródło białka w diecie.
Roślinne białko w diecie sportowca
Podaż białka w okresie regeneracji powysiłkowej (po zakończeniu ćwiczeń) prowadzi do przyspieszonego procesu odzyskiwania sił. Podaż białka (około 20-30 gramów białka) w okresie regeneracji powysiłkowej prowadzi do nasilenia procesu syntezy białek całego ciała, a także białek mięśniowych. Również skutkuje poprawą równowagi azotowej organizmu. Co więcej, białko spożywane tuż po treningu, w sytuacji niskiej dostępności węglowodanów (wyczerpanie zasobów po treningu) lub/i ograniczonej podaży energii (brak posiłku), uskutecznia oraz przyspiesza proces odbudowy glikogenu. Wykorzystanie tej zależności może wspierać zdolności wysiłkowe, a także może być korzystne dla sportowców biorących udział w kilku sesjach treningowych lub zawodach sportowych w ciągu tego samego dnia lub następujących po sobie w perspektywie kilku dni. Produkty jak białko PERFORM oraz białko RAW SPORT są w szczególności kierowane do sportowców. W składzie zawierają m.in. aminokwasy BCAA wspierające budowę masy mięśniowej.
Certyfikat Informed Sport
Sportowców mogą szczególnie zainteresować roślinne białka posiadające certyfikat Informed Sport. Jest to gwarancja, że dana odżywka białkowa została przetestowana pod kątem substancji zabronionych przez światowej klasy antydopingowe laboratorium LGC. Topowi zawodnicy różnych dyscyplin wybierają roślinne białko z certyfikatem Informed Sport.
Białko wegańskie w ciąży i podczas karmienia piersią
Zapotrzebowanie kobiet w ciąży na energię i składniki odżywcze zwiększa się ze względu na rozwijający się płód i zachodzące w ciele zmiany. Wzrasta również zapotrzebowanie organizmu na białko (z 0,9 do 1,3 gramów białka na 1 kg masy ciała kobiety), które należy pokryć wraz z dietą. Częste uczucie mdłości i problemy trawienne wynikające z ucisku macicy na przewód pokarmowy i fizjologiczne dla ciąży spowolnienie procesów trawienia utrudnia pokrycie zapotrzebowania na składniki odżywcze, w tym na białko. Bardzo pomocne może być włączenie do diety wegańskich odżywek białkowych, które są lekkostrawne, łatwe i szybkie w przygotowaniu, a do tego bardzo smakowite i zachęcające do jedzenia. Jednak trzeba pamiętać, że nie wszystkie odżywki mogą być spożywane przez kobiety w ciąży i karmiące. Białko spełniające kryteria i nadające się do spożycia w tym szczególnym okresie powinno:
- być przebadane pod kątem zanieczyszczeń, zwłaszcza metali ciężkich i pestycydów,
- nie zawierać alergenów,
- nie zawierać składników wątpliwej jakości,
- nie zawierać sztucznych barwników i konserwantów.
Białkiem roślinnym odpowiednim do spożycia dla kobiet w ciąży i karmiących jest Plantforce PURE. Bazuje ono na białku grochu, ryżu i konopi i spełnia wyżej wymienione kryteria.
Jak wykorzystać wegańskie odżywki białkowe w kuchni?
Odżywkę roślinną można wykorzystać na nieskończenie wiele sposobów. Jak? Na przykład tak:
- Owsianki - wzbogać białkiem i smakowymi dodatkami. To sprawi, że nawet przeciwnik śniadaniowych papek zmieni zdanie.
- Pankejki - dodaj odżywkę białkową zamiast części mąki. Doskonałe kulinarne urozmaicenie, a taka mała zmiana.
- Lody w wersji proteinowej - z dodatkiem białka roślinnego? Tak, nie tylko doda ono ekstra protein i smaku, ale stworzy też puszystą i gęstą konsystencję!
- Szejk na szybko - czyli białko wymieszane z napojem roślinnym lub wodą. Najprostsza forma białkowego szejka po treningowego.
- Szejki kilkuskładnikowe - w wersji odświeżająco-owocowej, jak i te w klimatach czekoladowych. Idealne na wieczór z ulubioną książką.
- Muffinki, ciasta, ciasteczka staną się domowymi wypiekami nowej, super generacji.
- Zupy - dodaj do nich naturalne białko. Żadne inne dodatki, zabielacze czy zagęszczacze nie będą już potrzebne.
- Sałatki z dressingiem na bazie bezsmakowej odżywki białkowej z dodatkiem przypraw? Gwarantujemy smak nie do powtórzenia!