Wiecie, że dopływ światła determinuje nasz dobowy rytm? Naturalne światło steruje naszym zegarem biologicznym, który bierze udział w kształtowaniu naszej gospodarki hormonalnej, temperatury ciała, siły fizycznej, zdolności do koncentracji i pamięci oraz wielu innych.
Słaby kontakt ze światłem słonecznym w ciągu dnia (siedzenie w domu, praca w biurze) i wieczorne wystawianie się na działanie żarówek i światła niebieskiego z ekranów urządzeń elektronicznych zaburza równowagę pomiędzy kortyzolem, a melatoniną, pozbawiając nas naturalnych sygnałów wskazujących na pory snu i czuwania. W ciągu dnia bywamy przez to senni, a w nocy nie możemy zasnąć lub kładziemy się spać bardzo późno. Nierzadko też sięgamy po duży posiłek o późnej porze, pomimo tego, iż fizjologicznie nie jest to dla nas korzystny moment.
Zaburzenie naturalnego zegara biologicznego i rytmu dobowego przyczynia się do zwiększenia ryzyka wystąpienia niemal każdej choroby cywilizacyjnej, m.in. cukrzycy, otyłości, chorób układu krążenia i nowotworów, a także zaburzeń neurologicznych i psychicznych. Dla przykładu, praca zmianowa oraz związane z nią zaburzenia rytmów dobowych uznaje się obecnie jako czynnik potencjalnie karcinogenny. Nieprawidłowości w stężeniach melatoniny (regulowane m.in. przez natężenie światła) skorelowane są ze zwiększonym ryzykiem rozwoju raka piersi, jelita grubego i prostaty.
Z tego względu zachowanie naturalnego rytmu dobowego jest niezwykle ważne dla zachowania zdrowia. Wystawiajmy się na światło w ciągu dnia, unikajmy go wieczorem i dbajmy o regularność w naszym codziennym życiu, w porach snu, posiłków, pracy, czy aktywności fizycznej.