OMEGA 3 EPA+DHA - SUPLEMENT KONIECZNY?⠀
Badania wskazują, że weganie i wegetarianie mają niższe stężenie kwasów omega-3 we krwi w porównaniu do osób regularnie spożywających tłuste ryby morskie, ale nie niższe niż osoby mięsożerne, które również ich nie jedzą.
Niedobór Omega-3 w diecie jest skorelowany m.in. z wyższym ryzykiem chorób układu krążenia, układu kostno-stawowego, chorób układu nerwowego, w tym Alzheimera oraz depresji. Stwierdzono, że Omega-3 mają potencjał immunomodulujący, a także poprawiają regenerację powysiłkową (m.in. nasilają syntezę białek oraz zmniejszają objawy przedłużonej bolesności mięśniowej) i poprawiają funkcje kognitywne.
⠀
⠀
Roślinne źródła kwasów Omega-3 jak siemię lniane, nasiona chia, orzechy włoskie - zawierają głównie kwas ALA, którego konwersja do aktywnych DHA i EPA jest dość niska (~5%). ⠀
Dodatkowo konwersja ta jest utrudniona przy wysokim spożyciu kwasów omega-6 (pestki słonecznika, dyni, sezamu, inne orzechy), a także alkoholu oraz izomerów „trans” kwasów tłuszczowych (słodycze, fast foody, słone przekąski).
⠀
⠀
Dlatego warto do swojej codziennej suplementacji dodać OMEGA 3 EPA+DHA, by mieć pewność, że nasz organizm nie zmaga się z niedoborem tych drogocennych kwasów tłuszczowych.
⠀
⠀