Problem związany z utrzymaniem odpowiedniej, względnie stałej masy ciała towarzyszy ludziom już od wieków. Masa ciała jest efektem równowagi pomiędzy dostarczaniem i wydatkowaniem energii. Jeżeli dostarczanie energii z pożywieniem jest zbyt duże w stosunku do wydatków lub wydatki energetyczne są zbyt małe, to dochodzi do dodatniego bilansu energetycznego, który prowadzi do przyrostu masy ciała, a w konsekwencji do nadwagi i otyłości. Z kolei niedobór energii wynikający np. ze zbyt małej ilości spożywanej żywności prowadzić może do niedożywienia, a w krańcowych przypadkach wyniszczenia organizmu, a nawet śmierci.
Do czynników sprzyjających gromadzeniu się tkanki tłuszczowej w organizmie należy zaliczyć zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Do czynników środowiskowych, które w największym stopniu wpływają na rozwój otyłości, należy wymienić małą aktywność fizyczną, nadmierne spożywanie wysokoprzetworzonej oraz wysokokalorycznej żywności. Na rozwój otyłości wpływa także gospodarka hormonalna, regulacja metabolizmu tkanki tłuszczowej oraz wiele czynników warunkujących spożycie i wydatkowanie energii pochodzącej z pożywienia.
Osoby z nadmierną masą ciała często popełniają wiele błędów żywieniowych. Są to, między innymi, nieodpowiedni wybór produktów, niewłaściwe techniki kulinarne, nieregularne spożywanie posiłków oraz pojadanie między posiłkami.
Jedną z przyczyn nadmiernej konsumpcji jest żywność wysoko-przetworzona i wysoko-smakowita. To połączenie tłuste+słodkie (słodycze) i tłuste+słone (fast foody, słone przekąski) sprawia, że mimo dostarczenia dużej ilości energii, i tak jemy więcej→.to połączenia najbardziej atrakcyjne sensorycznie ze wszystkich!
Dlatego, aby utrzymywać prawidłową masę ciała i zapobiegać nadwadze/otyłości, najlepiej unikać takiej żywności i stawiać na pełnowartościowe produkty.